Český kras

Posted on Category:Vzdělání

Pokud se vydáte jihozápadně od Prahy, ocitnete se v Českém krasu. Mírně zvlněné krajině s romantickými údolíčky, s úchvatnými výhledy a převážně listnatými lesy. Vápencové podloží, které střídá břidlicové, vám ukáže své zajímavé jeskyně. Navštívit tu můžete nejen přírodní zajímavosti, ale i velice významné památky.  V této oblasti jsou také paleontologické lokality mezinárodního významu.

Koněpruské jeskyně jsou známým a velice oblíbeným výletním místem.  Návštěva nejznámějšího a nejrozsáhlejšího jeskynního systému je vhodná především v létě a určitě se vám zde bude líbit. Krápníková výzdoba nenechá nikoho chladným, ačkoli je tu poměrně velká zima i v létě. Počítejte zde s velkým množstvím návštěvníků. V bezprostřední blízkosti Koněpruských jeskyní je lom Čertovy schody a můžete vidět také starověkou dílnu na padělání peněz.

Cesta ze Srbska do Berouna kolem bývalého i současného lomu se bude jistě líbit každému. Je rozhodně vhodná i pro kočárky a dobře vám tu bude nejen pěšky, ale i třeba na kole. Cestu mohou s přestávkami ujet i menší děti, protože je stále po rovince. Podél řeky Berounky se dostanete až do Berouna, kde můžete navštívit místní medvědy, hřiště a zpět do Srbska se vrátit třeba vlakem.

Hrad Karlštejn – krásný, opravený a velký hrad, na který se můžete dostat několika turistickými cestami. Vejděte na nádvoří rovnou z lesa nebo cestou od vlakového nádraží, která sice vede do kopce, ale je lemována mnoha lákavými obchůdky i restauracemi. Na Karlštejně se vám bude určitě líbit už jen kvůli jeho umístění, který vybral Karel IV opravdu dobře. Jeho okolí je krásné a rozhled taktéž. Samozřejmě lze využít i oblíbené prohlídky hradu, jež stojí za to vidět alespoň jednou za život.

Bubovické vodopády – pokud toto úchvatné místo navštívíte v zimě, když bude mrznout, můžete narazit na menší, avšak překrásné zamrzlé vodopády.