Internetové videohovory mohou mít docela absurdní podobu

Posted on Category:Výrobky

Zda se o úspěšném konci technického řešení dá hovořit i v souvislosti s nápadem jistého Juna Rekimota, posuďte sami:
Dnes není vůbec žádný problém přenášet téměř v reálném čase videohovory a konference přes Internet. Toho využil mladý vynálezce, který pracuje ve firmě Sony. Jeho vynález spočívá v tom, že se domluvíte s nějakou osobou, řekněme vaším hypotetickým zástupcem, který si na hlavu nasadí speciální přilbu opatřenou hledím.
zelené oko
Namísto pohledu na jeho obličej je tam však umístěn tenký display, mikrofon a malý reproduktor. Ve finále to vypadá tak, že se tento váš náhradník pohybuje mezi lidmi, kteří spatří jen jeho tělo, ale namísto jeho obličeje je snímán vzdálenou webovou kamerou obličej váš. Když se k tomu přidá i váš hlas, může to být celkem věrohodné. Váš zástupce může pak vykonávat vše, na čem se spolu domluvíte, a bude to probíhat tak, jako byste na jeho místě byl reálně vy.
Není to však bohapustá teorie, pan Rekimoto ji uskutečnil v praxi. Poslal svého zástupce kamsi na úřad, aby za něj vyřídil nějaké jednání. Pracovník na úřadě byl pochopitelně v rozpacích, nic takového nečekal, ale když uslyšel hlas člověka z mikrofonu a jeho obraz na monitoru, nakonec svolil a provedl, co bylo zapotřebí.
objektiv kamery

Pokus v Japonsku s úřední osobou vyšel, jak by to asi probíhalo u nás?

Otázkou je, co by tomuto bláznivému vynálezu řekli naši čeští úředníci. Představte si situaci, že by se takový člověk vydal namísto vás do veřejného sektoru. Vyřídit poplatky na poště, zaplatit složenku, není problém, horší situace nastane u příjmu doporučeného psaní, kde je potřeba občanský průkaz.  Stačil by pracovníkovi na přepážce pouhý pohled na záběr z kamery? A co podpis, uznal by jej úředník za právoplatný? Zajímavá situace by vznikla třeba na pracovišti úřadu práce, kde se klienti musí hlásit osobně a zúčastnit se pohovoru. Tam také předkládají lidé občanský průkaz a podepisují se, to by asi problém nebyl, ale samotný rozhovor by patrně u zprostředkovatelů zaměstnání vyvolal zděšení. Pokud by se takových případů lidí s kamerovým vstupem namísto obličeje objevilo na pracovištích orgánů státní správy víc, jistě by se to odrazilo v tematickém přetřásání  v poslanecké sněmovně a následně i v legislativních úpravách.