Reexport

Posted on Category:Služby

Reexport je obchodní operace, kdy dochází k opětovnému vývozu dovezeného zboží. Rozdíl mezi exportem a reexportem je, že u exportu vyvážíme tuzemské zboží do jiné cizí země, ale u reexportu vyvážíme do cizí země zboží, které k nám bylo dovezeno ze zahraničí. My jsme tedy pouze zprostředkovatelem, zboží přebalíme a pošleme dál do jiné země s naším certifikátem.

Reexport může být přímý a nepřímý. Přímý reexport znamená, že reexportér nakoupí zboží v jedné zemi a v jiné zemi ho prodá, zboží se tak vůbec nedostane do země reexportéra. Se zbožím se dále nic nedělá (žádná kompletace, třídění, úprava). Nepřímý reexport znamená, že reexportér dané zboží doveze do své země a odtud ho vyveze do cílové země, tato forma snižuje riziko, že cílový kupující pozná původního výrobce.

Příčin vzniku reexportu může být několik, můžou to být obchodně – politické překážky, například když mezi státy jsou vysoká cla, vyvezeme produkt do země, která má s cílovou zemí celní unii, tedy clo se zde neplatí, nebo zde můžou být různá množstevní omezení – kvóty nebo když se tam daná věc nesmí dovážet. Další příčiny mohou být ekonomické, kdy nakoupíme větší množství za nízkou cenu a prodáváme to do dalších zemí za cenu vyšší. Další důvod reexportu může být kompletace zboží, kdy reexportér nakupuje komponenty v jednotlivých zemí, kompletuje je a poté vyváží do jiných zemí.

Významným příkladem je zejména reexport do Ruska, který nastal poté, co v reakci na anexi Krymu státy Evropy a USA zakázali z Ruska vyvážet zbraně a vojenská vozidla. Rusko na to reagovalo tzv. protisankcemi a vyhlásilo zákaz dovozu potravin a některých dalších předmětů ze států Evropské unie. Pro státy Evropské unie tvořilo Rusko velkou část odbytu zboží a tak se snažili najít jiný způsob, jak zboží vyvážet. Řešením se stal reexport a to zejména přes Bělorusko či Kazachstán.