Schodiště nebo výtah? Co je lepší?

Posted on Category:Výrobky

Faktem je, že pro mladého a zdravého člověka je chůze do schodů (pokud není příliš častá a dlouhá) veskrze pozitivní. Pomáhá ke zlepšení kondice, kardiovaskulárního systému, i snížení váhy. Na druhou stranu je také fakt, že nadměrná chůze po schodech velmi zatěžuje klouby.

Důsledky můžeme vidět především u starších lidí, kteří trpí různými formami artrózy. Jedná se zvláště o ty, kteří se celý život v práci namáhavě dřeli, a především chodili hodně do schodů. Pro takovéto lidi byl naštěstí vymyšlen výtah.dlouhé jezdící schody v metru.jpg

Je samozřejmé, že osoby se sníženou pohybovou schopností by měly výtah používat. O tom se nelze přít. Avšak co my ostatní? Měli bychom chodit do pátého patra po schodech, nebo se také svézt? Odpověď, jak už to tak bývá, není úplně jednoznačná.

Malé děti by samozřejmě výtah používat měly. Jejich klouby ještě nejsou plně vyvinuté a časté chození do schodů by je mohlo poškodit. Pro zdravého člověka však občasné použití schodiště KMK design veskrze pozitivní účinky.

Pokud dvakrát denně vyšlápnete schody do pátého patra, uvidíte, jak brzy se vaše fyzická kondice zlepší. Lidé s nadváhou budou možná překvapeni, jak snadno jim jde najednou dolů. Rozhodně je to cvičení prospěné pro tělo.

Pokud byste však měli do pátého patra chodit například desetkrát za hodinu, a to osm hodin denně, potom raději použijte výtah. Ušetříte tím klouby pozdější artrózy.

Když už byla řeč o, nebudeme nic opisovat krásnými slovy, tlusté části populace, pak jsou to právě oni, kteří by z chůze po schodech profitovali nejvíce. Jsou to však také oni, kteří je odmítají používat, obvykle s odvoláním na své zdravotní problémy, především se srdcem.schody do chrámu.jpg

Je pravda, že obezita s sebou přináší značně zvýšené riziko srdečních chorob. A je také pravda, že pro nadměrně tlustého člověka by chůze do čtvrtého patra byla příliš velkou zátěží, kterou by jeho srdce nemuselo unést.

Zde je však třeba mít na paměti, že je nutné začínat postupně. Není třeba podávat ihned skvělé atletické výkony a vyběhnout několik pater bez zadýchání. Stačí, když každý den přidáme trošku. Však se jednou k tomu vytouženému cíli dostaneme.