Sluneční hodiny

Posted on Category:Krása

Princip

PrincipJednoduchý ukazatel času. První z nich spatřily světlo světa téměř před sedmi tisíci lety. Je to způsob využití přírodních jevů ku prospěchu lidí. Sluneční hodiny fungují na principu vrhání stínu. Určení času na slunečních hodinách je matematicky odvozeno. Je třeba brát v potaz oběh Země kolem své osy (24 hod) a kolem Slunce (12 měsíců).  Je to mnohem složitější, než to vypadá. Země obíhá po elipse, tedy ne po kružnici a to přináší jisté odchylky.

Historie

V daleké historii se používal jako vůbec první, kolík zaražený do země. Vrhal stín dle dopadu slunce. Poté se začaly používat kameny. První přenosné sluneční hodiny vznikly V Egyptě, kde se používal princip pravítka a kolmého ukazatele. Z materiálu to bylo nejčastěji dřevo či kámen. Největším rozšířením hodin a rozvinutím znalostí o určování času a jeho následném ukázaní se postarali Řekové. V 1. století n. l. se hodiny nechaly vybudovat na všech kostelech v celé Evropě na nařízení tehdejšího papeže.

Sluneční hodiny byly časem převálcovány klasickými kolečkovými hodinami a to zejména po zavedení časových pásem v roce 1884. Slunce versus Země mají různé odchylky a tak ukazování času není příliš přesné. V určitém období v roce mohou ukazovat +16 minut až -12 minut rozdílně od skutečného tzv. středního času. Dnes plní dekorativní účel.

Zhotovení hodin

Tuto pěknou podívanou si může každý z nás vyrobit či koupit. Každé se zhotovují originálně pro konkrétní místo. Je nutné znát přesnou poštovní adresu anebo ještě lépe přesné GPS souřadnice. Bez toho nebudou ukazovat správně. Je nutné se o tom poradit s odborníky, požadujete-li přesnost a nechat si vypočítat souřadnice a rozměry hodin.

K jejich samotnému vyhotovení vám opět pomůže někdo z nadšenců do slunečních hodin, avšak pokud jste šikovní, dle plánku si jej vytvoříte sami. Mohou být okrasou každé zahrady a průčelí domu. Fantazii se meze nekladou. Podklad může být různě barevný, vzorovaný.

Použít můžete řadu povrchů a struktur. Nezapomínejte ale na přehlednost a snadnou čitelnost stínu. Kolík vrhající stín zas může být okrasný prvek. Od starého deštníku až po křišťálovou tyč. Na internetu je spousta inspirace. Hodiny mají ciferník znázorňující čas od šesti ráno do šesti večer. Avšak nelze pouze vzít přímku a rozdělit ji na dvanáct částí. Je nutné použít matematický vzorec, který je dostupný na internetu.