Šumava a její slatě

Posted on Category:Vzdělání

Zimní Šumava je bezpochyby nádherná a prožijete zde krásno dovolenou na běžkách, sjezdových lyžích nebo třeba jen s dětmi na sáňkách. Zasněžené kopce, husté lesy, smrky pokryté sněhem, až se prohýbají větve, jsou skutečně romantickou podívanou. Něco ale díky sněhu vidět nemůžete.  Sněhová přikrývka často přikrývá chodníčky, které vás mohou zavést na zajímavá místa – rašeliniště.
 
Zkuste ale na Šumavu vyrazit i v létě, na jaře či na podzim, kdy si můžete užít zase jinou zábavu. Je tu mnoho turistických tras a mnoho zábavy pro celou rodinu. My bychom vám rádi doporučili šumavské slatě, který by měl každý znát a aspoň některé z nich vidět. Příroda zde je skutečně úchvatná a jen tak někde podobnou neuvidíte.

·         Tříjezerní slať – krásné místo, na které se můžete vydat třeba z vesničky Modrava. Podél Roklanského potoka vede pohodlná asfaltová cesta pro pěší a pro cyklisty. Na jedné straně ji lemuje právě zmíněný potok, na druhé hezký smrkový les.  Na jeho okraji a nejen tu, můžete po cestě sbírat lahodné borůvky. Po cestě můžete obdivovat vřesy a krásné traviny, až dojdete ke krátké naučné stezce. Ta vás dovede ke třem jezírkům. Daří se zde borovicím – kleči a dotvářejí typickou atmosféru tohoto místa.
 
·         Jezerní slať – rašeliniště nedaleko Horské Kvildy, které má sice nevysokou vyhlídku, ze které ale budete mít přehled. Dřevěný chodníček vás povede velice krátkou trasou a z chodníčku můžete pozorovat krásnou zdejší květenu.
 
·         Cikánská slať
 
·         Chalupská slať – u Chalupské slatě na vás čeká dětské hřiště s několika herními prvky, které vaše děti naučí něco o přírodě. Dále zde najdete moderně vybavené infocentrum. Projdete opět po chodníčku, který vás provede nejdříve loukou. Na chodníčku se v letních měsících vyhřívají desítky malých ještěrek. Krásné břízy vás uvedou do slatě, kde jsou divoké kachny, borůvky, brusinky a bohatě kvetoucí vřesy. 
 
·         Malý Polec