Naši malí přátelé

Posted on Category:Zdraví

Zdraví a čistota jsou dva úzce spojené pojmy. Velice pravděpodobně byste se volnými asociacemi dostali postupně od jednoho ke druhému. Čistota se považuje za jednoznačně dobrý znak a vizitku člověka i domácnosti, ale kde se taková potřeba a honba za ní vzala? Vždyť když se podíváme do dějin, tak se nikdy příliš neřešilo, jestli se někdo nebo něco umylo před tím, než s tím člověk přišel do kontaktu.
půdní mikroorganismy
Věda a poznání významně pokročily a lidé objevili mikrosvět. Zanedlouho do něj byli schopni i nahlédnout. Tak mohli začít konečně řádně objevovat a prozkoumávat malé jednobuněčné organismy, které dnes známe pod názvem bakterie.

Řekla bych, že většina z nás už jen to slovo samotné vnímá velice negativně. Jak by ne, když je to pro nás synonymem pro 4 N:
1. Nemoci
2. Nebezpečí
3. Nechutnost
4. Nežádanost

Již několik desítek let je se všemi dostupnými silami a prostředky snažíme vyhubit, ale jsou opravdu vždy tak nežádané? A dokážeme se jich vůbec zbavit?

Některé z nich jsou nebezpečné a jednoznačně škodí našemu tělu a způsobují nemoci, ale co třeba ty v našem tlustém střevě? Mohli bychom bez nich žít? Rozhodně ne! Jsou nezbytnou součástí naší trávící soustavy a bez nich bychom nemohli moc dobře fungovat. Faktem také je, že naopak ony bez nás ano.
trávicí systém
Odhlédneme-li přímo od bakterií a zaměříme-li se na další mikroorganismy, možná to mnozí z nás neregistrují, ani o tom neví, nebo raději dělají, že o tom neví, ale na naší kůži jich žije opravdu spousta! Konají tam celé své životní cykly a kladou na nás vajíčka, ze kterých se líhnou další jedinci.

Spokojeně s nimi můžeme žít celý život v symbióze a nemáme nejmenší důvod k tomu, aby nám vadili, protože jednoduše nezaznamenáme jejich existenci. Mnohé z těchto mikroorganismů žijí přímo na obličeji. Zkuste si na toto vzpomenout, když budete své blízké hladit po tváři, nebo dokonce líbat a hned vám to bude příjemnější, než kdy jindy.