Umění relaxovat

Posted on Category:Zdraví

Lidé jsou tlačeni ke stále vyšším výkonům a jsou na ně kladeny vyšší a vyšší nároky. Spí méně, pracují více a to často z vlastní touhy, která je pohání kupředu. Workoholismus se stává pomalu z problému předností potřebnou k tomu, aby člověk v životě „něčeho“ dosáhl, vydělával slušné peníze a zaujímal přední místa na společenském žebříčku.

A tak se lidé snaží. Pracují dnem i nocí. Mají velkou motivaci a chtějí dosáhnout svých vysněných cílů. „Tak málo času a tolik věcí, co musím stihnout!“
workoholik v noci
Věta, kterou uslyšíte a možná i sami vyslovíte za život opravdu nesčetně krát. Ten, co si tvrdě a odhodlaně jde za svým cílem, se nebrání tomu, vše ostatní ve svém životě tomu přizpůsobit. Tak se problém nedostatku času vyřeší zkrácením spánku, případně i času stráveného socializací nebo jednoduchým neproduktivním odpočinkem.

Čas jsou peníze. V minutě, kterou nevyužíváš ve svůj prospěch, proděláváš.
To je heslo, které dnes uctívají a mají na zřeteli všichni, co něco znamenají. Ovšem ne každý takové nároky na své tělo může klást a ne každý takovýto pracovní režim vydrží. Potom přichází zhroucení a selhání organismu, nebo dokonce infarkt.

Tělo není robot, a když odmítáme reagovat na jednotlivé signály toho, že je něco špatně, začne se bránit. Když nám nedochází, že jsme vyčerpaní z běžných příznaků, řekne nám to drsnějším, ale zato jasnějším způsobem. Na ten už reagovat musíme a většinu lidí trochu vyděsí, a tak si přestávají ničit zdraví a raději zpomalí své tempo práce a zhorší výkonnost, protože si konečně uvědomí, že v hrobě jim bude celé jejich jmění a společenské postavení úplně jedno.

Pokud jste se náhodou našli v popisu typického workoholika, ale selhání vás zatím nepotkalo, buďte rádi a zkuste začít své tělo poslouchat už nyní. Bolest hlavy, špatné zažívání, ÚNAVA, bolesti zad a další signály vám tělo nedává jen tak, protože ho to baví.
stres nebo relaxace
Ono se vám opravdu snaží něco naznačit! Neobviňujte se z neproduktivity a nebojte se vymezit si čas k nicnedělání a relaxaci, čas na spánek a na své blízké. Uvidíte, že vaše produktivita v pracovních hodinách poté vzroste!