Uspořádání koupelny v souladu s Feng Shui

Posted on Category:Bydlení

Koneckonců, náš domov by pro nás měl být jen oázou klidu a místem, kde odpočívá nejen naše tělo, ale také mysl. Je docela možné, že z tohoto důvodu je interiérový design podle principů Feng Shui tak populární již dlouhou dobu. Někteří ho berou velmi vážně, jiným to nic neříká. Možná by však stálo za to vyzkoušet si tato pravidla u vás doma a může se stát, že budete cítit lépe.

·        Uklizený interiér

Podle Feng Shui musí být koupelna uklizená. Všechny zbytečné staré předměty vám připomenou nedokončené záležitosti, způsobí nepořádek a omezí tok pozitivní energie. V takovém interiéru je nezbytně nutný koupelnový nábytek. Měli bychom se co nejdříve zbavit věcí, které nepoužíváme. Pouze ty, které jsou nutné, musí zůstat a měly by být ve skříních. Díky tomu bude energie volně proudit. Všechna zařízení musí být v provozuschopném stavu. Také bychom neměli čekat dlouho na opravu netěsného kohoutku.

·        Přírodní materiály

V koupelně, která má být vyzdobena v souladu se zásadami Feng Shui, by nábytek a doplňky měly být vyrobeny pouze z přírodních materiálů. Je prostě nepřijatelné používat umělé, plastové nebo jakékoli gumové rohože. Harmonii koupelny mohou dosáhnout pouze přírodní materiály. Pokud máme rádi různé druhy koberců, můžeme si vybrat ty, které byly vyrobeny například z lnu nebo vlny.
Takto uspořádaná koupelna může obsahovat různé typy doplňků. Mušle, přírodní houby a květiny se zaoblenými listy budou velmi žádoucí. Interiér skvěle doplní svíčky nebo vonné tyčinky.

·        Zařízení

Zrcadla hrají velkou roli. Mělo by jich být několik a neměla by vystupovat ze zdi, ale měly by s ní sousedit. Zrcadla způsobí, že interiér není jen lépe osvětlen, ale je také opticky zvětšený. Neměla by však být v bohatě zdobeném rámu. Nejlepším řešení je samozřejmě použití dřevěných rámů.
Podle pravidel Feng Shui by záchod neměl být před oknem. V bezprostřední blízkosti nesmí být vana ani sprchový kout. Mezi nimi musí být alespoň minimální prostor umožňující tok energie.
Důležité jsou také barvy, ve kterých bude interiér pojat. Nejlepší budou ty spojené s přírodou. Jedna z nežádoucích barev je bílá. Tato barva je považována za barvu, která má nepříznivý vliv na naši energii. V Česku je bílá jedna z nejčastěji používaných v koupelnách, protože místnost vypadá hygieničtěji a je také prostornější. Toto řešení však není nejlepší. Bílá, obzvláště ráno, může být příliš agresivní a může nám přivodit špatnou náladu.

Kdy se sekční garážová vrata vyplatí

Posted on Category:Bydlení

Jistě budete souhlasit, že i ten nejobyčejnější automobil si zaslouží ochranu, zvlášť pokud nám má dobře sloužit ještě alespoň pár let. A jedním ze základních prostředků, jak ji poskytnout, je garážování. To znamená, že auto bude umístěno do garáže pokud možno pokaždé, když nebude používáno.

dvojgaráž u rodinného domu

Jistě, ne vždy to jde dodržet. Můžete mít například garáž u domu, avšak v zaměstnání jste nucen parkovat na určeném parkovišti. Přesto je dobré ji využívat, kdykoliv se naskytne příležitost. Ochráníte jej totiž nejen před potenciálními zloději a vandaly, lidskými i zvířecími (kdo parkuje pod místem, kde často sedávají holubi či jiní ptáci, by mohl vyprávět), ale také před vlivy vnějšího počasí. Určitě například oceníte, když v zimě nebudete muset oškrabávat okna.

Avšak k tomu, aby plnila svou funkci, je potřeba, aby garáž byla dostatečně zabezpečena, a to prostřednictvím vrat. Zde také záleží na tom, zda ji máte jako součást domu, či zda se jedná o jednu z řadových garáží pro obyvatele panelových domů.

Musíte totiž počítat s tím, že i vrata samotná se mohou stát terčem záškodníků. Všichni známe ty oprýskané, řadové garáže, posprejované prakticky ze všech stran. Jak tedy máme vybrat z široké nabídky, která se nám nabízí?

U externího, řadového typu, se nejvíce vyplatí klasický plechový typ s visacím zámkem. Pro zvýšení bezpečnosti tam můžete přidat ještě druhou petlici. Počítejte totiž s tím, že bude poměrně často terčem vandalů a je tedy potřeba zvolit něco, u čeho to příliš vadit nebude. Jelikož navíc jde o veřejný prostor, nemůžete jej doplnit vlastní soukromou bezpečnostní kamerou, abyste případného zloděje mohli chytit při akci či později identifikovat.

Na druhou stranu, pokud ji máte připojenou k domu, můžete zvolit i modernější typ, jako jsou například elektrická sekční garážová vrata. Ta mají tu výhodu, že je nelze tak snadno překonat. Nemají totiž klasický zámek. Elektronický systém navíc znamená, že ji můžete otevírat i dálkově, tedy bez toho, že byste museli vylézat z automobilu. To oceníte zejména v zimě nebo i při špatném počasí. Počítejte však také s mnohem vyššími pořizovacími náklady.

garáže pro obyvatele panelových domů

Jak je vidět, záleží opět na vaší situaci, a to nejen finanční, ale celkové. Proto si vše dobře promyslete a zvolte takové řešení, které pro vás bude po všech stránkách to nejvýhodnější.

Je to o vkusu

Posted on Category:Bydlení

Přesně tak, vše vypadá hezky a designově pokud je toho tak akorát. Někomu je vkus vlastní, jiný se mu musí učit a pro některé je lepší když se poradí například s bytovým designérem, nebo architektem. Jako vždy i tady všeho moc škodí a tak pokud pořizujeme třeba nástěnnou dekoraci, buďme opatrní! Dávno již neplatí, že na stěně musí nutně viset pouze a jenom obrazy. I když zase na druhou stanu, obraz od pana Slavíčka, nebo Pabla Picassa určitě není záležitost, které bychom se měli bránit. Ale vážně, ozdoby a dekorace musí být především vkusné, harmonizovat s nábytkem, či jinými doplňky a měly by vypovídat o samotném majiteli.
dekorace podle gusta každého
Jen si představte, co lidí projde za váš život celým domem, či bytem. Chcete přeci, aby se obdivovali vkusu, jakým disponujete, a hlavou jim šla jedna jediná myšlenka. Že právě s vámi to má po všech stránkách cenu, že jste osoba, která ví, co chce a to v každém ohledu a měřítku.

Fotografie jako nápad

Jen málokdo z nás nemá nikoho blízkého. Rád se chlubí dětmi, partnerem, tím, jak rostou, jaké jsou jejich aktivity. Napadlo vás někdy, že raději než nicneříkající obraz Paříže, je lepší na zeď pověsit fotografie blízkých lidí v různých životních situacích? Že je lepší domácí atmosféru ještě více umocnit například portréty vašich dětí, jak postupně rostou? Rok po roce, pěkně postupně. Svým způsobem si založíte takové fotoalbum, ale ve velkém. Vždy když zvednete oči, uvidíte ratolesti, tak jak šel život. I když už budou velké, budou mít vlastní život třeba na druhém konci světa, tak pořád budou s vámi. Budou se smát ze zdi a vy můžete vzpomínat.
vkusný obraz jako dekorace
Vzpomínat na radostné chvíle, kdy byli malí, kdy šli prvně do školy, dospívali, vdávali se, či ženili a není od věci vedle zanedlouho připojit další momentky vnoučat. Každá dekorace by měla být osobní, měla by vám dělat radost, připomínat nějaký mezník, či událost v životě. A je jedno jestli si přivezete kamínek od moře z nezapomenutelné dovolené, nebo papírovou růži z pouti, kde jste byli s někým, koho máte rádi, nebo dokonce milujete.

Domácí kancelář

Posted on Category:Bydlení

Práce z domova je dnes velmi moderní forma zaměstnání, po které touží nejeden z nás. Taková práce je výhra v loterii. Nemusíme dojíždět složitě do zaměstnání, nemusíme být trvale pod dohledem vedoucího, nemusíme se snášet s ostatnímu spolupracovníky. Na práci si můžeme udělat svůj klid, práci si dělat v době, kdy máme čas a náladu a často je možné pracovat v době mateřské nebo při malých dětech, aniž bychom je museli dávat do jeslí či mateřské školky.
Domácí kancelář fotografa
Jak by měla taková kancelář vypadat?
Předpokladem je, že najdeme ve svém bytě nebo domku alespoň malou místnost, kde se takovou kancelář zařídíme.
Vybavení: pracovní stůl, zavedená elektrika se zásuvkou, dobré osvětlení, nejlépe denní světlo, pohodlná kancelářská židle, skříňka na uložení pracovního materiálu

Je výborné, když můžeme ve své domácí kanceláři zavřít za sebou dveře a pracovat v klidu. Je ale zcela dostačující, když si zařídíme pracovní kout. Je to nutné zejména v malometrážních bytech, kde není možné vyčlenit na kancelář samostatný pokojík. Pracovní kout ale můžeme zařídit v jakékoliv místnosti.

Vybereme místnost, kde je klid a kde nebudeme svojí prací narušovat denní chod domácnosti. Kout zařídíme prakticky a nutným nábytkem, což v takovém případě je pracovní stůl, kancelářská židle, lampička a zásuvka v dosahu. Kancelářská židle by měla být vybírána pečlivě. Správný výběr zaručuje zdraví naší páteře, pohodlné sezení a zaručí, abychom nebyli zbytečně unaveni ze špatného sezení.
Domácí kancelář
Co bychom měli od domácí kanceláře očekávat?
Práci z domovaocení zejména mladé maminky, které se při péči o malé děti těžko dostanou do zaměstnání mimo domov. Přesto mohou část dne, kdy děti spí nebo si hrají, pracovat. Nejen že jde o vítaný finanční přínos do rodiny, ale je to příjemný pocit svobody, kdy nakládáme se svým časem tak, jak potřebujeme.

Další kategorií obyvatel, která ocení při práci možnost domácího pohodlí, jsouinvalidní občané, lidé seniorského věku, prostě všichni ti, pro které je doprava do zaměstnání problém.

Věřme, že možnost domácích kanceláří se bude do budoucna rozvíjet. V evropských zemích je již zcela běžné, že mnoho prací se vykonává z domova a není to nic výjimečného. Zaměstnavatelé vytvářejí běžně zaměstnanecká místa tohoto typu a nemusí jít pouze o podnikatele, kdo pracuje z domova. Bohužel, v naší zemi jde zatím především o podnikatele. Ale doufejme, že se již opravdu blýská na lepší časy a tato varianta zaměstnání vstoupí do našich domovů.

Jak se pralo včera, pere se dnes a bude se prát zítra?

Posted on Category:Bydlení

Jak se pralo včera?
________________
V době našich prababiček byl den velkého prádla něco jako chráněný čas. Hospodyně ten den nevařila, uvařeno bylo z předchozího dne, děti a manžel se musel obejít bez její péče. Věnovala se pouze prádlu. Ráno se muselo brzy vstát a prádlo namočit. Mezitím se ohřálo dostatek vody, nastrouhalo se mýdlo a připravil se škopek nebo necky a valcha, aby se mohlo prát.
suché prádlo
Později se prádlo drhlo v mýdlové vodě na valše, bílé se vyvařovalo ve velkých hrncích na kamnech. Když bylo hotovo, vše se vymáchalo a vyždímalo. Samozřejmě ručně, v pozdější době v mechanických ždímačkách. Pak se prádlo ještě škrobilo a pak věšelo buď na šňůry na dvůr či na půdu. Později byly v domech vyčleněny společné prádelny a sušárny, kde se byty střídaly. Právalo se jednou za měsíc a myslím, že by to nechtěla žádná hospodyně dnes absolvovat.

Pereme dnes
____________
Dnešní zaměstnané ženy mají situaci o mnoho snažší. Možnost automatických praček, které za nás udělají veškerou práci pro všechny druhy prádla, je vymoženost, o které se našim babičkám ani nesnilo. Přidáme-li ještě použití sušičky, je vše dokonalé.

Prádlo vložíme suché a suché a čisté jej opět vyndáme. Mezitím si můžeme číst nebo se věnovat jiné domácí práci. Větší problém nastává, nevlastníme-li sušičku. Prádlo je třeba někde usušit. Nové domy už nemají společné prádelny a sušárny, v těch starších byly tyto místnosti většinou zrušeny pro jejich nevyužívání.
pračka sušička pradelna
Zůstává tak jedna možnost, a to sušit v bytě nebo na balkoně. Sušení v bytě je dost nevýhodné z důvodu vypařování vlhkosti do ovzduší bytu, neestetičnost v interiéru a ubírání obytného prostoru. Proto zakoupení sušičky není žádný luxus a rodina s několika malými dětmi ji plně využije. Nejlepší varianta pak je možnost vyčlenění prostoru na tyto práce.

 
Pereme v budoucnu
__________________

Těžko zapojit svou fantazii, abychom si uměli představit, jak budeme prát v příštím století. Možná za nás vypere robot, kterému jen naprogramujeme datum praní, možná se ocitneme opět u ručního praní. Kdo ví?
Závěrem můžeme konstatovat, že praní prádla udělalo od dob našich předků opravdu velký skok a už by se nikdo z nás nechtěl do časů našich prababiček vracet.

Dnešní žena si užívá možnosti vyprat v klidu a bez námahy a je velmi dobře, že dnešní architekti při návrzích nových bytů myslí i na prostor, který by byl v bytě určen pouze na tyto práce. Nebude se tak hyzdit ani prostor koupelny ani vašeho obytného prostoru.

Jak skladovat potraviny v našich domovech?

Posted on Category:Bydlení

Zařizujete si domácnost a stojíte před problémem, kde a jak zařídit potravinovou spíž? Za předpokladu, že máme doma dost místa, vyčleníme si nejlépe prostor, do kterého umístíme police nebo jiný regálový nábytek. Místnost by měla být chladná se stálou teplotou, se stabilní vhodnou vlhkostí, nesmí v ní ale mrznout. Toto je ideální prostor na skladování potravin, které používáme v domácnosti k běžné spotřebě.

Každá potravina vyžaduje ke skladování jiné podmínky. Pokud je dodržíme, potravina pak vydrží dlouhou dobu čerstvá a použitelná. Povězme si o některých druzích potravin, co jim nejlépe svědčí.

Potraviny balené v plastových obalech
Tento obal je vhodný na krátkodobé skladování. Delší doba skladování v tomto obalu není vhodná, protože může dojít k napadení potravinovými červi nebo moučnými moly. Tyto moučné potraviny by se měly skladovat ve skleněných dózách s uzávěrem. Sklo nedovolí, aby se dostala k potravině vlhkost, plíseň nebo škůdci. Máme tak jistotu, že zůstane dlouho čerstvá a zdravá.
plechovka na kakao
Káva, čaj a podobné potraviny
Kávu nebo čaj doporučujeme skladovat v kovových, dobře uzavíratelných dózách, které též uchrání potravinu před vlhkem a přijetím chutí a vůní od jiných potravin.

Skladování v mrazničce
Maso, drůbež a zeleninu můžeme též zamrazit. Pokud mraznička drží konstantní teplotu pro skladování těchto potravin a nekolísá, pak můžeme tyto potraviny skladovat 2 – 4 měsíce. Pokud je maso vařené, pak se doba prodlužuje až na rok. Stejné podmínky jsou i pro skladování mražených hotových pokrmů nebo zákusků za předpokladu, že se řídíme pokyny pro mrazení různých druhů vařených potravin.
plná lednice
Nejčastější chyby
Nejčastějšími omyly je nedodržení doby trvanlivosti vyznačené na každé potravině. Výrobce garantuje, že je-li potravina správně skladována, bude po tuto dobu nezávadná a poživatelná. Po překročení této doby již negarantuje její nezávadnost a poživatelnost a je na každém, bude-li takovou potravinu konzumovat, protože může ohrozit i své zdraví.